Na czym polega proces ozonowania pomieszczeń?
W każdym nawet najstaranniej posprzątanym pomieszczeniu obecne są zarazki, które mogą stanowić zagrożenie dla układu odpornościowego człowieka. Istnieje jednak sposób, aby skutecznie pozbyć się wirusów, grzybów i nieprzyjemnych zapachów, a jest nim ozonowanie wnętrz. Ozon (O3), czyli aktywny tlen, to gaz wykazujący właściwości antyseptyczne i toksyczne, przez co często wykorzystywany jest do sanityzacji powietrza i dezynfekcji pomieszczeń. Na czym polega ten proces i jakie daje efekty?
Ozonowanie krok po kroku
Przed ozonowaniem należy uprzednio przygotować samo pomieszczenie: sprzątnąć, umyć płaskie powierzchnie, wynieść z niego rośliny i zwierzęta, wartościowe przedmioty zabezpieczyć folią oraz uszczelnić kratki wentylacyjne, okna czy drzwi. Zabieg wykonuje się przy użyciu specjalnych generatorów ozonu stawianych na podwyższeniu. W celu dokładniejszego rozprowadzania gazu stosuje się także wentylatory. Gdy stężenie ozonu osiągnie 5-7 ppm, ozonator zostaje wyłączony, a pomieszczenie jest gazowane przez minimum 2 godziny. Dokładny czas zabiegu zależy od wielkości lokalu oraz znajdującego się w nim sprzętu. Po zakończeniu procesu należy wywietrzyć wnętrze, aż stężenie ozonu osiągnie wartość ≤ 0,1 ppm.
W procesie ozonowania pomieszczeń najważniejsze jest, aby został on przeprowadzony w całkowicie profesjonalny sposób. Specjaliści w tej dziedzinie posiadają odpowiedni sprzęt, odzież oraz maski chroniące oczy i drogi oddechowe przed gazem. Co więcej - wiedzą, jak dobrać właściwą wartość stężenia ozonu do wielkości pomieszczenia oraz jaki czas potrzebny jest do jej uzyskania. Potrafią oni także efektywnie przeprowadzić ozonowanie w sposób bezpieczny dla ludzi, zwierząt i sprzętów znajdujących się wewnątrz budynku.
Efekty ozonowania wnętrz
Wyprodukowany przez generatory ozon rozkłada się i uwalnia cząsteczkę tlenu, która następnie łączy się z różnymi związkami organicznymi, jednocześnie je neutralizując. Efekt ozonowania pomieszczeń polega więc na skutecznej dezynfekcji, deakaryzacji oraz deodoryzacji. Pierwszy proces to usuwanie grzybów i ich zarodników, bakterii, pleśni i wirusów obecnych w danym lokalu. Deakaryzacja polega natomiast na usunięciu roztoczy, alergenów wziewnych czy kontaktowych, co znacznie ułatwi oddychanie wszystkim alergikom.
Ozon oczyszcza zarówno powietrze w danym pomieszczeniu, jak i podłogi, wykładziny, ściany, tapicerki, meble oraz wszystkie przedmioty, które się w nim znajdują. Dzięki niemu można stworzyć sterylne środowisko w domach, mieszkaniach, halach przemysłowych, galeriach handlowych, biurach czy obiektach użyteczności publicznej. Ponadto efektem ozonowania jest także deodoryzacja, czyli usuwanie nieprzyjemnych zapachów np. dymu papierosowego, stęchlizny, potu czy woni odzwierzęcych.